16 kwietnia 2024 r.
Jak otrzymać dopłatę do czynszu?
Strona główna » Jak otrzymać dopłatę do czynszu?

Rodzina, która ze względu na niski poziom dochodów, nie jest w stanie opłacać czynszu może wystąpić o dodatek mieszkaniowy. Nie pokryje on całej należności za mieszkanie ale jednak jest to zawsze dodatkowe wsparcie.
Prawo do dodatku ma rodzina lub osoba samotna, której przysługuje tytuł prawny do lokalu oraz spełnia inne warunki, o których mówi ustawa o dodatkach mieszkaniowych.
Szansę na dodatek mają: najemcy mieszkań, posiadacze mieszkań lokatorskich lub własnościowych, właściciele mieszkań oraz osoby, które płacą odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego. To czy dodatek się dostanie czy nie zależy od wysokości dochodów rodziny, powierzchni mieszkania oraz samych wydatków mieszkaniowych. Dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym co najmniej dwuosobowym nie może przekroczyć 125 % najniższej emerytury   (obecnie 1100,56 zł), a gdy chodzi o osobę samotną 175 % (obecnie 1540,79 zł). Przez gospodarstwo domowe należy rozumieć osoby stale zamieszkujące w danym lokalu czyli również osoby niespokrewnione ze sobą tj. konkubenci.
Uwaga!!! Dochód to wszystkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe. Do dochodu nie wlicza się różnego typu dodatków i zasiłków jak np. dodatku pielęgnacyjnego, dodatku dla sierot zupełnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej.
Duże znaczenie ma także powierzchnia mieszkania. Oznacza to ,że dodatek przysługuje tylko na ściśle określoną liczbę metrów mieszkania . Dla jednej osoby wynosi 35 m kwadratowych, dla dwóch – 40 mkw., trzech – 45 mkw., czterech – 55 mkw., pięciu – 65 mkw.. Limit zwiększa się o dalsze 5 mkw. dla każdej kolejnej osoby. Dodatek dostanie także rodzina, której mieszkanie może przekroczyć normę powierzchni maksymalnie o 30 %. W przypadku osoby samotnej jest to – 45,5 mkw., dla dwóch osób – 52 mkw., dla trzech – 58,5 mkw. itd.
Ustawa nie pozwala uwzględniać wszystkich wydatków ponoszonych na lokal. Przepisy nie pozwalają na uwzględnianie wydatków na ubezpieczenie, podatku od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie terenu, opłat za gaz z butli, energię elektryczną.
Dodatek nie pokryje wszystkich wydatków za mieszkanie, ale ich część dlatego warto spróbować. Dodatek przyznaje się na okres sześciu miesięcy, licząc od pierwszego miesiąca, następującego po dniu złożenia wniosku.
W celu załatwienia formalności należy zgłosić się do urzędu miasta lub gminy właściwych  ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego po odpowiedni formularz. Z tym formularzem należy zgłosić się do biura Spółdzielni Mieszkaniowej pok. nr 24 w godzinach urzędowania celem potwierdzenia danych o miejscu zamieszkania, ilości osób, nazwie i siedzibie zarządcy budynku, tytule prawnym do zajmowanego lokalu oraz wydatkach na zajmowany lokal.
Redakcja

zaloguj się do
Ważne telefony
Sekretariat
  • tel/fax 25 758 50 11
Warsztat - zgłoszenia awarii czynny:
  • pn - pt w godzinach pracy 7:00 - 21:00
  • 25 758 22 07
Numery wewnętrzne
  • 15, 18 - Administratorzy
  • 16 - Sekcja techniczna
  • 17 - Kierownik Adm.
  • 19 - Rozlicze. mediów
  • 23 - Czynsze
  • 26 - Dział członkowski
  • 27 - Kierownik Tech.
Klub osiedlowy
Odwiedź nas na
Newsletter