24 kwietnia 2024 r.
Bezpieczeństwo w zasobach mieszkaniowych
Strona główna » Bezpieczeństwo w zasobach mieszkaniowych

Bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu daje podstawę do harmonijnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania.
Zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb człowieka, jaką jest poczucie bezpieczeństwa, wymaga podejmowania szeregu wielokierunkowych przedsięwzięć, często z różnymi instytucjami. Ważne jest, by pamiętać, że wszyscy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo. Aby przybliżyć Policji jak również Straży Miejskiej problemy związane z bezpieczeństwem na terenie spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, Zarząd Spółdzielni i Rada Nadzorcza, w celu jak najlepszej, przynoszącej efekty współpracy w tym zakresie postanowiły spotkać się z przedstawicielami tych jednostek.

W dniu 15.10.2014r. odbyło się posiedzenie Zarządu Spółdzielni w którym udział wzięli zaproszeni przez Zarząd przedstawiciele Straży Miejskiej tj. Komendant Pan Janusz Wiaterek oraz jego ówczesny Z-ca Pan Artur Lorentowicz.
W posiedzeniu tym udział wziął również Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Bogusław Zwierz. Celem tego spotkania było między innymi przedstawienie nowemu kierownictwu Straży Miejskiej  problemów  jakie najczęściej występują w trakcie zarządzania zasobami mieszkaniowymi a dotyczących bezpieczeństwa zamieszkiwania w spółdzielczych zasobach. Komendant Straży Miejskiej przedstawił swój plan działania w zakresie pełnienia powierzonej mu funkcji. Poinformował, że między innymi w ramach poprawy bezpieczeństwa w mieście i przybliżenia mieszkańcom  funkcjonariuszy Straży Miejskiej zamierza wprowadzić funkcję Strażnika Rejonowego tj. po dokonaniu terytorialnego  podziału miasta na 6 regionów, do każdego z tych regionów przyporządkowanie jednego strażnika, którego działanie byłoby  zbliżone do funkcji dzielnicowego policji. Takie zamierzenia są jednak uwarunkowane koniecznością pozyskania funduszy na zatrudnienie odpowiedniej ilości strażników. W dyskusji jaka miała miejsce podczas tego spotkania przedstawiciele Spółdzielni w sposób szczegółowy  wskazali w jakich kwestiach oczekują pomocy ze strony Straży Miejskiej  i jakie naganne zachowania przysparzają wielu problemów w zarządzaniu nieruchomościami. Przedstawicielom Straży Miejskiej przekazano na piśmie poszczególne problemy  występujące na osiedlach mieszkaniowych z konkretnym wskazaniem budynków i osiedli, których one dotyczą.
Komendant oświadczył, że do zakresu działania Straży Miejskiej należą w szczególności następujące sprawy: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, współdziałanie                    w zakresie ratowania życia i zdrowia mieszkańców oraz ochrona porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych.
Straż Miejska działa w strukturze Urzędu Miasta na prawach wydziału. Działania uzależnione są od możliwości finansowych Miasta, jednakże będą czynione starania w celu poprawy i rozszerzenia działalności Straży Miejskiej.

Zarząd zaproponował Komendantowi Straży Miejskiej udostępnienie powierzchni administracyjnych w celu umożliwienia Strażnikom kontaktów z mieszkańcami spółdzielczych zasobów. Komendant wyraził wolę  bliższej współpracy, chęć odbywania spotkań z mieszkańcami oraz uczestnictwa w zebraniach spółdzielczych.

Z dniem 2 lutego br. został uruchomiony na terenie miasta alarmowy numer telefonu do Straży Miejskiej Miasta
Mińsk Mazowiecki – 986. Numer jest bezpłatny, obowiązuje w granicach administracyjnych miasta i będzie dostępny we wszystkich sieciach telefonii komórkowych i telefonach stacjonarnych.
Dyżurnemu Straży Miejskiej można zgłaszać wszystko, co narusza porządek publiczny w mieście i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, poczynając od wszelkiego rodzaju aktów wandalizmu. Każda rozmowa będzie nagrywana, a zgłoszenie telefoniczne mieszkańca monitorowane co do sposobu i jakości zakończenia interwencji służb, będącej skutkiem telefonicznego zgłoszenia mieszkańca. Osoba zgłaszająca będzie zwrotnie informowana o sposobie zakończenia zgłoszonej przez siebie sprawy. Powołano również funkcję strażnika rejonowego.
Do wynikłego z podziału miasta terenu, przyporządkowanych jest sześciu strażników rejonowych, do których można zgłaszać nurtujące mieszkańców sprawy osobiście lub  pod wskazany wyżej numer telefonu. Personalne przyporządkowanie nieruchomości spółdzielczych do poszczególnych strażników miejskich znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.smprzelom.pl oraz stronie internetowej Straży Miejskiej www.strazmiejskaminskmaz.pl. Ponadto informacje takie zamieściliśmy w tablicach ogłoszeń budynków. Zarząd i Rada Nadzorcza Spółdzielni szukając dalszych rozwiązań dotyczących problemów bezpieczeństwa postanowiły w tej kwestii spotkać się również z przedstawicielami Policji.

Dnia 20.10.2014r. na zaproszenie Przewodniczącego Rady Nadzorczej Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim wspólnie z Kierownikiem rewiru dzielnicowych wzięli udział w posiedzeniu Rady Nadzorczej i Zarządu
SM „Przełom”. W posiedzeniu wzięli udział również mieszkańcy budynku przy ul. Kopernika 7, którzy chcieli podzielić się swoimi opiniami na temat bezpieczeństwa. Komendant zapoznał się dokładnie ze stanowiskiem uczestniczących w zebraniu oraz z propozycjami i sugestiami ze strony władz Spółdzielni, zapewniając o wzmożeniu policyjnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego, a przy tym wskazując organom spółdzielni rozwiązania mogące dać większe poczucie bezpieczeństwa, takie jak rozwijanie monitoringu na terenach i obszarach zarządzanych przez Spółdzielnię. Podczas wspólnych rozmów postulowano między innymi o zwiększenie działań prewencyjnych, szczególnie tam, gdzie występują sytuacje związane z łamaniem norm prawnych. Komendant podkreślił, że mimo, iż na terenie zasobów spółdzielczych funkcjonują dwa punkty dyżurów funkcjonariuszy – policjantów, gdzie bezpośrednio można porozmawiać i zgłosić sytuacje wymagające interwencji to mieszkańcy sporadycznie korzystają z możliwości osobistego kontaktu ze swoim dzielnicowym.

Z przeprowadzonych spotkań nasuwa się wniosek bardziej aktywnej współpracy  zarówno z Policją, Strażą Miejską  jak i administracją naszej Spółdzielni.  Nie bójmy się szybko  i zdecydowanie reagować. Ze strony osób i organów zobowiązanych do reakcji gwarantujemy pełną anonimowość i dyskrecję. Powyższe pozwoli na szybkie i skuteczne odnalezienie sprawców nagannych zachowań i wpłynie na   ograniczenie szkód wyrządzanych przez wandali. Niech sprawca płaci za szkody, które wyrządził sam lub jego małoletni członkowie rodziny. Obniży to ponoszone koszty na utrzymanie spółdzielczych zasobów.

zaloguj się do
Ważne telefony
Sekretariat
  • tel/fax 25 758 50 11
Warsztat - zgłoszenia awarii czynny:
  • pn - pt w godzinach pracy 7:00 - 21:00
  • 25 758 22 07
Numery wewnętrzne
  • 15, 18 - Administratorzy
  • 16 - Sekcja techniczna
  • 17 - Kierownik Adm.
  • 19 - Rozlicze. mediów
  • 23 - Czynsze
  • 26 - Dział członkowski
  • 27 - Kierownik Tech.
Klub osiedlowy
Odwiedź nas na
Newsletter